Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Klub režisérů SČDO: Ve všem hledej pohyb

V rámci Krakonošova divadelního podzimu probíhá také seminář Klub režisérů SČDO. Jeho lektorem je letos poprvé režisér Vladislav Kracík. Účastníci pracují celý týden s hořkou komedií o identitě člověka od současného německého autora Maria von Mayenburga Ošklivec. 
 
„Hlavním stanem“ skupiny jsou prostory vysocké sokolovny, kde se denně scházejí. Členové vždy dostanou do skupinek úkol, na kterém nějaký čas pracují. Posléze předvedou výsledek ostatním. Následuje zpětná vazba a společná debata.
 
 Vladislav si hru vybral hlavně kvůli množství dialogů. Podle něj v nich bývá u ochotnických divadel často problém. Svým svěřencům chce ukázat to, že stereotyp „máš mluvit, jdi dopředu“ není tou správnou cestou a že to jde i jinak. Jak sám řekl: „Ve všem hledej pohyb. Pohyb vytváří energii a energie vytváří pozornost.“
 
Při jednom ze setkání byla všem zadána stejná, zdánlivě nevýživná scéna, kterou měli nejprve proškrtat a následně ztvárnit. Bylo úžasné sledovat originalitu a různorodost jednotlivých provedení. Na jednu část hry je možno nahlížet z mnoha odlišných perspektiv.
 
Nutno podotknout, že kurz je opravdu intenzivní a času málo. Ale dle slov lektora, i kdyby si každý odnesl jen kousek z toho, co v semináři děláme, bude to úspěch a tím pádem to má všechno smysl.
(eli)
Vyšlo ve Větrníku č. 9
18. 10. 2019

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2020