Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Dodavatel zrušil zakázku dva týdny před dodáním

Už jsme vás informovali, že letošní přehlídka nabízí hned tři jedinečné předměty, které si odsud můžete odvézt a budou vám vždy připomínat 50. ročník Krakonošova divadelního podzimu. Při sobotním křtu jste poznali autory knihy i filmu, avšak autorka mince se omluvila kvůli mateřským povinnostem. 
 
Pokud vás právě tombaková mince zajímá, pak vězte, že první myšlenka se datuje do doby před třemi lety. Tehdy vzniklo zadání na Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou. Námět se stal součástí zadání k praktickým maturitám. Vysocké si vybrala studentka 3. ročníku Erika Jislová. 
 
„K nám do divadla přijela loni v létě, prohlédla si budovu, pořídila fotodokumentaci a odvezla si logo budovy i kresby Krakonoše,“ vysvětluje Svatka Hejralová s tím, že v době maturit přišla z Jab-lonce pozvánka na obhajoby maturitních prací. 
 
Erika vyrobila pamětní minci KDP z tombaku o průměru 50 mm, opatřila ji patinou a uložila do dřevěné krabičky. Do léta jablonecká průmyslovka vyrazila 300 mincí, které Vysočtí převezli domů a uložili do sejfu městského úřadu, aby počkaly na zabalení, které bylo objednané. 
 
Původně měla být mince uložená v průhledné kapse umístěné do kartonové karty potištěné textem o historii národní přehlídky. Leč dodavatel obalu jeho výrobu stále odkládal, až dva týdny před přehlídkou zakázku zrušil docela. 
 
„Co teď? Nemohli jsme minci distribuovat pouze v kapslích, ale nevěděli jsme, jak její balení vyřešíme,“ vzpomíná Svatka. V duchu úsloví, že „pod svícnem je největší tma“ se řešení našlo přímo ve Vysokém. Klára Pampelová, kterou znáte jako hostesku, vyrábí se svou matkou dřevěné betlémy, vánoční ozdoby nebo třeba jmenovky na svatební tabule z tenké překližky a zdobí je gravírováním. 
 
Od nápadu k finálnímu obalu uteklo přesně sedm dní.  Klára začala na destičce pracovat v pondělí, v neděli už s maminkou rozjely takříkajíc sériovou výrobu, abyste v pátek 11. října mohli v ruce držet pamětní minci zasazenou do destičky. K dostání je ve stánku v přízemí divadla za 450 korun. 
(jn)
Vyšlo ve Větrníku č. 8
17. 10. 2019

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2020