Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Rádobydivadlo Klapý - Nikolaj Vladimírovič Koljada - Slepice

Téměř pětapadesátiletý Nikolaj Koljada, kazašský Rus z Jeka-těrinburgu má za sebou dráhu herce, divadelního teoretika a mimořádně platného dramatického autora, který napsal téměř devadesát her, z nichž se téměř padesát hrálo. Mnozí ho pokládají za osobnost blízkou stylově Čechovovi či Gogolovi, jejíž hry jsou inscenovány v mnoha divadlech v Rusku, ale také v řadě zemí Evropy.

V provincionální dělnické ubytovně, kde bydlí také herci místního souboru, se odehrává několik situací zákulisního života a řeší se problémy nevěry.

Soubor Klapý i v této inscenaci prokazuje svoji mimořádnou vybavenost, schopnost čitelné režijní koncepce i sytých hereckých výkonů. Text je inscenován jako bouře ve sklenici vody nebo kámen hozený do zarostlého rybníku, aby celá dramatická situace skončila a vše zůstalo po starém. Je to zvláštní scénický groteskní obraz, kde některé detaily se mohou zdát jako zbytečná ozdoba zvoleného žánru a také je možné položit otázky, zda jisté vědomí pravdivé reálné motivace a zvážení okolností nevedlo k bohatěji diferencovanému tragikomickému jednání postav inscenace, při které se diváci skvěle baví.

František Laurin
Vyšlo ve Větrníku č. 6
16. 10. 2010

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2019