Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Georges Feydeau - Dámský krejčí - DS MSKS Velké Opatovice

Jméno Georgese Feydeaua není v ročnících KDP žádnou novinkou. Jeho dramatika předpokládá zvládnout s úspěchem konstrukci složitého mechanismu událostí, nekonečně se kupící zádrhely a zápletky. Viděli jsme na přehlídce už mnoho bezradných pokusů v tomto směru.

Proti nim Opatovičtí v komedii Dámský krejčí prokázali jistou orientaci v prostředcích žánru. Upnuli se na ně ovšem s jistou urputností, s níž rozehrávají každý postupný okamžik komplikací a zároveň nechtěně oslabují základní rysy situace a motivaci postav. Spád a proměnlivost děje vede k většímu důrazu na pohyb a křik nežli na názornost obrazu a postav. Neuvaruje se toho ani jinak tvárný představitel hlavní role Moulineauxe.

Představení probíhá na poměrně funkčním půdorysu scény, která není bohužel výtvarně pojednána, ačkoliv si to prostředí naléhavě žádá. Nápad s užitím "francouzských" harmonik na překlenutí přestaveb je šťastný, méně šťastný je výběr melodie pro jedinou píseň inscenace a také tato osamocenost jediné písně v celé hře nepůsobí přirozeně.

Inscenace se zřetelnou aktivitou představitelů řešila mnoho problémů, ale nezdařilo se jí zdaleka naplnit podstatné požadavky žánru beze zbytku.

Jiří Hraše
Vyšlo ve Větrníku č. 6
16. 10. 2007

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2019