Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Georges Feydeau - Dámský krejčí - DS MSKS Velké Opatovice

Jméno Georgese Feydeaua není v ročnících KDP žádnou novinkou. Jeho dramatika předpokládá zvládnout s úspěchem konstrukci složitého mechanismu událostí, nekonečně se kupící zádrhely a zápletky. Viděli jsme na přehlídce už mnoho bezradných pokusů v tomto směru.

Proti nim Opatovičtí v komedii Dámský krejčí prokázali jistou orientaci v prostředcích žánru. Upnuli se na ně ovšem s jistou urputností, s níž rozehrávají každý postupný okamžik komplikací a zároveň nechtěně oslabují základní rysy situace a motivaci postav. Spád a proměnlivost děje vede k většímu důrazu na pohyb a křik nežli na názornost obrazu a postav. Neuvaruje se toho ani jinak tvárný představitel hlavní role Moulineauxe.

Představení probíhá na poměrně funkčním půdorysu scény, která není bohužel výtvarně pojednána, ačkoliv si to prostředí naléhavě žádá. Nápad s užitím "francouzských" harmonik na překlenutí přestaveb je šťastný, méně šťastný je výběr melodie pro jedinou píseň inscenace a také tato osamocenost jediné písně v celé hře nepůsobí přirozeně.

Inscenace se zřetelnou aktivitou představitelů řešila mnoho problémů, ale nezdařilo se jí zdaleka naplnit podstatné požadavky žánru beze zbytku.

Jiří Hraše
Vyšlo ve Větrníku č. 16
16. 10. 2007

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2019