Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

Obsah stránky

Ve mlejně - Chvaletické divadlo Jen Tak, Chvaletice


Chvaletické divadlo JEN TAK přivezlo představení originální ve dvou směrech: jednak je interpretuje velmi mladý ansámbl, jednak předloha představení je moderní pohádka pro dospělé. Nejen to: jak text, tak i inscenace má charakter naivního, nebo jak my intelektuálové říkáme insitního umění. Herci hráli viditelně s chutí. Ale nárok tu byl mimořádný, protože vyžadoval zároveň upřímnost projevu a nadsázku v něm.

Skutečně se dařila převážně hra s citlivou upřímností a i slovní gagy, jimž říkáme kameňáky, dokonce občas s erotickým zabarvením, byly interpretovány s cudnou samozřejmostí. Kvalita hereckého projevu nebyla v představení zcela vyrovnaná. Občas se hrálo s jistou hereckou úporností (např.Andulka), občas bylo trochu podehráno, nebo se neprojevila dosti velká herecká investice (např. obě horse-girls). Ale nejčastěji se prostota a otevřenost výkonů opírá prostě o civil představujících osob, které se snaží s větší či menší mírou hereckého umu pohybovat v dějových situacích. Vynikají mezi nimi dva představitelé, kteří předvádějí výrazně skutečný herecký výkon s charakteristikou i stavbou postavy a zároveň mají prostotu opravdovosti. Jsou to postavy vodníka (Martin Vencl) a zejména Billa ( Jan Bureš).

Poněkud nešťastná byla hudba v představení, zřejmě koncipovaná s určitým záměrem, ale snímek byl buď špatně natočený nebo špatně reprodukovaný a byla zřetelně nahrána delší stopáž čísel, než kolik bylo možno bez zpomalení tempa představení použít. Lepší nebyly ani oba zpívané texty, protože vytvářely trochu cizí tón v inscenaci a pěvecky nebyly mimořádně provedené. Půvabná a důvtipná scéna se pohybovala v mezích mezi naivistickým a poetickým obrazem. Po téměř celou dobu představení jsme se v hledišti upřímně bavili.

Jiří Hraše
Vyšlo ve Větrníku č. -4
20. 10. 2006

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2021