Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Recenze

DS MKZ Horšovský Týn - Karel Poláček

Otec svého syna aneb Vše pro firmu

Horšovský Týn přivezl hru Karla Poláčka, autora, který se zapsal do paměti čtenářů a hlavně rozhlasových posluchačů příběhem Bylo nás pět. Tentokrát jde o veselohru v kulisách prvé republiky a v žánrových obrázcích, které s trochou nostalgie vytvářejí idylický portrét jedné rodiny a jedné firmy.

Představení táhne zřetelně pět postav. Otec Štorkán (J. Lengál), Hustoles (V. Kuneš), hospodyně Parýzková (V. Landová), Bobina (H. Žáková) a tetička (M. Baxová). Další figury doplňují galerii, ale v příběhu spíše přihrávají, více nežli veselohru hrají jakousi hru mravů. Naopak do veseloherní roviny velice zapadají tři miniaturní role, totiž Kamilka a postavy dvou nevěst - girls.

V důvtipně postavené a proměňované scéně se tedy hraje příběh bez dravé myšlenky a dokonce i bez ostrých konfliktů. Přesto tento mírný obrázek vytváří příjemný dojem. Nepochybně výrazný podíl na tom má postava Václava Hustolese, jejž Václav Kuneš nadal pohotovou schopností hrát postavu a s lehkostí ji střihat do komentátora poznámek stranou. Po jeho boku se nad standardní úroveň vyšvihla tetička Valérie, hraná v ostrých tónech s výraznou nadsázkou a přesným smyslem pro temporytmickou výstavbu situací.

Představení by uneslo větší razanci některých figur a výraznější tempo hry. V každém případě nabízí inscenace vtipně řešené prostředí a výborné, dobově přesné kostýmy. A nejen to: také znamenitě, pro dobu charakteristicky vybranou hudbu, která je navíc blízká mému srdci.

Jiří Hraše
Vyšlo ve Větrníku č. 12
22. 10. 2005

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2019