Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Francis Veber - Blbec k večeři - TMA, divadlo Terezín

Skvělá Veberova komedie Blbec k večeři vychází z nejlepších tradic francouzské situační komedie. Typ hlavní postavy Pignona nachází své uplatnění i v mnoha francouzských filmech, ke kterým autor Veber psal scénáře. Vzpomeňme také herců Pierre Richarda, Depardieuho a řady dalších. 

Zápletka začíná soutěží, komu se v jisté společnosti podaří pozvat k večeři pro obveselení největšího „blba“. Do rodiny vydavatele takový přichází. Ovšemže to není idiot, ale jakási dobrohloupá povaha, jež ve své naivitě nepočítá s lidskou zlobou a poťouchlostí, která se její dobročinnosti vysmívá. Úspěch komedie je dán především tím, zda má soubor vhodného představitele na titulní roli. Fanda Hos jím zcela určitě je. Hraje sytě s velkým hereckým nasazením až komediální posedlostí. Možná, že by postavě slušel větší cit pro míru a větší komediální civilnost. 

Inscenace by mohla být ve svých situacích bohatěji odstíněná (start a konec jednotlivých situací) a postrádá v některých svých částech větší schopnost plastické a temporytmické výstavby. Ostatní postavy jsou méně přesně charakterizované, hrají situace trochu obecněji, než by měly, a tak je hlavní představitel nemůže ku škodě inscenace než chvílemi válcovat. Přesto však především díky Pignonovi se komedie hraje s dobrým diváckým ohlasem a přes rampu přechází i její lidské poselství. 

František Laurin
Vyšlo ve Větrníku č. 9
19. 10. 2012

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2019