Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

DS Heřman, Heřmanův Městec - Libra špiritusu možná Spiritus libri

Michal Dzedzinskyj, Josef Řezáč, Patrik Bursa, Miloslav Švandrlík: Libra špiritusu možná Spiritus libri
 
Divadelní soubor Heřman z Heřmanova Městce postoupil na Krakonošův divadelní podzim se hrou Michala Dziedzinského, Josefa Řezáče, Patrika Bursy a Miloslava Švandrlíka Libra špiritusu možná spiritus libri (aneb Vše je otázkou priorit). V podstatě jde o dramatizaci tří povídek M. Švandrlíka propojených autorským textem.

Představení odhalilo složitost převádění prozaického textu na jeviště. Pokud dramatizátoři nepostaví do základu jevištního tvaru dramatickou situaci, v níž jsou definované vzájemné vztahy jednajících postav, a pokud chování těchto postav není jasně motivované a nesměřuje v logice příběhu k jeho vyvrcholení, převládne v hledišti po chvíli nuda. Této nudě lze alespoň zčásti zabránit dobrými hereckými výkony. Bohužel ani jich se v představení nedostávalo.

Přitom základní konstrukce, ve které jde o vytrhování partnera z tvůrčího procesu stížností na porouchaný odpad, metaforicky převáděná do přítomnosti smrtky a hrozby, kterou s sebou tato archetypální postava nese, má v sobě jistý půvab. Bohužel ve trojici vybraných povídek jsou dvě, jejichž děj je veden skrze vzájemný mezilidský konflikt, třetí povídka však hovoří o náhodě jako takové. Také sama logika celé hry je poněkud narušena tím, že jednu z povídek nepíše autor vyrušovaný z tvorby manželkou, ale jeho soused.

Z jednotlivých komponent inscenace nejlépe vychází hudba v podobě živé hry na klarinet, ozývající se ze zákulisí. Harmonicky i melodicky zapadá do poněkud hororového rámce všech tří povídek i propojovacího textu.

Soubor ve svém programu přiznává jevištní mládí a nezkušenost nových členů. Tato se projevuje v nedostatečné schopnosti vedení dialogu i jednání slovem, celek pak připomíná spíše studentskou scénku.

Přes všechny výhrady však jádro souboru tvoří dva vyzrálí herci obklopení mladými lidmi s láskou k divadlu. Je zde tedy potenciál, který lze do budoucna rozvíjet.

Ladislav Vrchovský
Vyšlo ve Větrníku č. 7
18. 10. 2012

Další články v rubrice:

Ray Cooney - 1 + 1 = 3 - ŠAMU Štítina, 20. 10. 2018
Ray Cooney - Rodina je základ státu - DS J. K. Tyl Meziměstí, 19. 10. 2018
Pam Valentine - Mezi nebem a zemí - Divadlo Prkno Veverská bítýška, 18. 10. 2018
Miro Gavan - Ženy v ringu aneb Vše o ženách - Divadlo Stodola Jiříkovice, 17. 10. 2018
Doveda - Český děják - Doveda Sloupnice, 16. 10. 2018
Anton Pavlovič Čechov - Můj strýček, Jeho Excelence - Divadelní spolek Scéna Libochovice, 15. 10. 2018
Bedřich Smetana: The Greatest Hits - DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou, 14. 10. 2018

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2018