Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Arnošt Goldflam: Dámská šatna - Divadlo prkno, Veverská Bítýška

Hra Arnošta Goldflama vznikla jako poděkování a dar dámskému souboru Klicperova divadla v Hradci Králové. Autor v trochu ironické nadsázce vyjadřuje svůj vztah k zákulisí divadla a pochopitelně zvláště k herečkám.
 
Dámská šatna je jakýmsi uzavřeným prostředím, kde spolu herečky tráví valnou část svého života, a je zároveň jakýmsi nepsaným středem divadelního světa, který herečky dokážou významným způsobem ovlivnit. A tak je logické, že se zde prolínají problémy osobní i profesní, vyjevuje se lidská úzkost, skepse, zklamání, ale i naděje, nesmyslnost i nádhera herecké profese.
 
Dialogy trochu na povrch volně plynou, text sám nemá výraznější dramatické situace, postavy se projevují spíše dobře odpozorovanými, sarkastickými glosami, které pomáhají uvolnit atmosféru. Čtyři talentované herečky hrají s dobrou komediální nadsázkou, ale zdá se, že jenom v postavě Trudy je patrná schopnost a bohatší vnímání jistých kontrastů a existenciálních problémů.
 
Text sám nedává možnost bohatšího vnitřního řešení situací, zdá se jakoby postavy v šatně spíše hrály divadlo, buď pro sebe nebo přihlížejícího diváka, komediální nadsázka někdy nahrazuje věcné slovní komediální jednání a bohatší odstínění důležitého od nedůležitého, od problémů provozních k existencionálním. Možná, že by šlo i více využít rytmus představení, které probíhá a jehož je dění v šatně součástí. Představení ale také svědčí o dobré režijní a herecké práci souboru, obrazné scéně i sytě divadelních kostýmech. Každá z postav hledá svoji odlišnou tvář. K lítosti ovšem soubor nedostal hlubší text, kterým by dokázal zobrazit ještě další vrstvy postav a dostal tak šanci k bohatšímu a odstíněnějšímu řešení dramatických situací.
František Laurin
Vyšlo ve Větrníku č. 4
15. 10. 2012

Další články v rubrice:

Ray Cooney - 1 + 1 = 3 - ŠAMU Štítina, 20. 10. 2018
Ray Cooney - Rodina je základ státu - DS J. K. Tyl Meziměstí, 19. 10. 2018
Pam Valentine - Mezi nebem a zemí - Divadlo Prkno Veverská bítýška, 18. 10. 2018
Miro Gavan - Ženy v ringu aneb Vše o ženách - Divadlo Stodola Jiříkovice, 17. 10. 2018
Doveda - Český děják - Doveda Sloupnice, 16. 10. 2018
Anton Pavlovič Čechov - Můj strýček, Jeho Excelence - Divadelní spolek Scéna Libochovice, 15. 10. 2018
Bedřich Smetana: The Greatest Hits - DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou, 14. 10. 2018

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2018