Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Kdo je víc než technik?

Ať jsem, kde jsem, všude slyším chválu na zdejší techniky. Chválí je herci, režiséři, snad i náhodní pocestní, prostě všichni. Nenahraditelný technik Aleš představil nenahraditelnou práci nenahraditelných techniků. 
Protože tvé práci vlastně vůbec nerozumím, je na tobě, abys ji představil. Co je tvým posláním na KDP? 
To je jednoduché a zároveň složité říct. Mým posláním je technicky zabezpečit představení a chod divadla.
 
Co všechno to obnáší?
Starat se o to, aby fungovala světla, zvuk a všechno na jevišti i v hledišti. 

Kolik vás na to je?
Jmenovitě – Honza, druhý Honza, třetí Honza, Česťa, Pepa, druhý Pepa, David, Tomáš, Vašek a kolem techniky se motá dalších pár lidí. Plus mínus je nás deset. 
 
Máte rozdělené funkce?
Máme přesný rozpis. Víme, o co se kdo stará, abychom se nepletli na svých pracovištích. Ještě by mohlo dojít k hádkám, kdo bude sedět u pultů a kdo lézt po štaflích. Střídáme se tak, aby byl každý využitý. 
 
Stane se, že špatně nasvítíte nebo ozvučíte?
Občas se to stane, když hraje nezkušený soubor, který neví, co po nás chce. Může mít různé představy, ale nedokáže je správně zformulovat. Až během představení zjistíme, že by se to dalo nasvítit lépe. Mnohdy jde o subjektivní názor a porotce ani divák si toho nevšimne. Někdy po prvním představení provádíme dílčí úpravy, aby večerní bylo lepší. 
 
Popiš mi běžný den technika na KDP.
Ráno vstanu a provedu zásadní ranní hygienu! Při snídani už skládáme Větrníky, potom zkontrolujeme, jak funguje technika. Pouštíme odposlechy, vyzkoušíme repráky a zajišťujeme zvu-kový záznam rozborového semináře na Půdičku. Když přichází soubor, je třeba začít připravovat scénu a svítit na jevišti. V tom se spousta věcí pokazí, takže je musíme napravovat. Po představeních zametáme a zabezpečujeme podmínky na další den. Dřív jsme ještě chodívali pít do hasičárny nebo Bílého domu. Teď za nás chodí Ivo.
gab
Vyšlo ve Větrníku č. 7
19. 10. 2017

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2018