Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Skvělá partička přijela z Desné

Soubor DS Vojan Desná – Mladá haluz byl skutečně nepřehlédnutelný. Jak se později v rozhovoru sympatická režisérka hry Úžasná svatba Vlaďka Koďousková svěřila, na střechu jedné Fabie se musí vejít dva pokoje. Tak si to asi sami dokážete představit… 
 
Vyzpovídala jsem v rámci KDP hodně souborů, ale žádného jsem se ještě nezeptala, jak vlastně takové ochotnické divadlo funguje. Popište mi to, prosím. 
Konkrétně u nás funguje dost těžce. Herci jsou z okolí čtyřiceti kilometrů. Je náročné sejít se na zkoušku. Když je sněhová kalamita, mají problém se k nám do Desné dostavit. 
 
Jak se lidé, kteří žijí čtyřicet kilometrů daleko, dozvěděli o vašem souboru? 
Většinou se o nás dozvěděli přes kamarády. Jednou jsme se pokoušeli dělat konkurz, ale nikdo nepřišel. Pro hru Úžasná svatba jsme kontaktovali herečku z Jilemnice. Nejdřív jsme se obávali, že výzvu nepřijme, protože Desná je přeci jenom daleko. A hádejte co, přijala! Jsme rádi, že ji máme, a ona je určitě ráda, že má nás. 
 
V slovu o souboru uvádíte, že jste skvělá parta. Kdo ji tvoří?
Nejmladšímu členovi je jeden rok, nejstaršímu sedmdesát. Ten roční samozřejmě ještě neúčinkuje (je to náš maskot), ale jeho tříletá sestra už s námi hraje v pohádce. 
 
Kde sháníte kostýmy, rekvizity, kulisy? 
Máme oblíbený sekáč, z kterého čerpáme zbytky látek. Z těch pak přešíváme, co je třeba. Největší problém je s kulisami. Dva pokoje se nám musí vejít na střechu jedné Fabie. Bohužel, není k dispozici dodávka. 
 
Myslíte, že zájem o umění, konkrétně o divadlo, stoupá nebo spíše klesá? 
Zaplaťpánbůh spíše stoupá! Lide si začali uvědomovat, že čas strávený u televize se rovná promarněný čas. Divadlo je zcela jiný zážitek.
gab
Vyšlo ve Větrníku č. 7
19. 10. 2017

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2018