Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

O jedné prapodivné rodině

Celý týden, ale nejen ten, jsme, my technici, pospolu a komunikujeme, co je nebo není potřeba, a jak by kdo co mohl udělat a kdy. Z naší činnosti poté vychází naše články. Ale o čem jsme zatím nepsali? Co jsme v tom množství termínů, kterým nikdo jiný nerozumí, zapomněli napsat? Že jsme rodina.
 
Spolek techniků tvoří deset odborníků na elektroniku a pak pár dalších, kteří přikládají ruku k dílu, kdykoliv je potřeba. Během přehlídky KDP je součástí také redakce tohoto zpravodaje včetně fotografa. Z našich diskusí jde mnohému hlava kolem. Jsme skupina stejně smýšlejících jedinců, kteří se neváhají hodiny bavit o rozdílu elektronky a tranzistoru, smát se historkám o vyschlém kondenzátoru, gramatickým chybám cizích autorů, nebo i hloubce ostrosti a kompozici různých fotografií. 
 
Každý máme vlastní názor na dobré a špatné divadlo, někomu se líbí komedie, jinému dramata, muzikál, operetka, jednoaktovka nebo pantomima. Když ale něco nefunguje, hledáme společně podle možností řešení a původ závady. Opravit jakýkoliv upadlý konektor je jedním ze základních předpokladů technika. Orientace v komponentách a v protokolech nebo logice obvodů je zde stejně potřebná, jako je pro kuchaře nutná znalost receptů.
 
Díky tomu, že spolu vedeme různé diskuze, se vzájemně vzděláváme a učíme. Každý z nás je rok od roku trochu lepší v tom, co dělá, i v tom, co nedělá. Možná znějí slova velkoryse, ale je to tak. Možná s tím nesouhlasíte, ale to je všechno, co s tím můžete dělat. 
 
Jsme spolu rádi. O tom svědčí také fakt, že i po práci zůstáváme občas spolu a diskutujíce o technických (a někdy i zcela odlišných) tématech odpočíváme. Také se skutečně stává, že aniž bychom spolu mluvili, víme, co druhý myslí, což se nejvíce projevuje u nasvěcování scén, kdy člověk, co „chodí po světlech“, nemusí ani říkat, co má „ten u pultu“ rozsvítit. A společně se snažíme, aby členové divadelního spolku Krakonoš, soubory a diváci byli vždy (v rámci našich možností) spokojeni.
 
Jsme prostě mírně disfunkční rodina přátel, která má sice problémy, ale řeší je pomocí toho nejlepšího terapeuta na světě: divadla. 

(red)
Vyšlo ve Větrníku č. 10
19. 10. 2019

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2020