Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Rád bych se podíval na svět z nadhledu

Ve stánku u vchodu do divadla si můžete koupit časosběrný dokument Krakonošův divadelní podzim 2014-2019. Dokonce jste měli možnost jej už dvakrát během přehlídky vidět ve videokavárně. Jeho autorem je nenápadný muž, který pro vás natáčí také záznamy soutěžních představení. Je z Vyso-kého a jmenuje se Miroslav Šalda.
 
Časosběrný dokument je spousta práce.  Ten vysocký zahrnuje pětileté období a za tu dobu se už dá shromáždit poměrně hodně materiálu. „Byla to výzva, kterou jsem rád přijal,“ usmívá se Míra Šalda a dodal, že přesně množství natočeného materiálu neurčí, ale údajně to bylo 600 giga bitů. Pro ty zvláště zvědavé, kteří si rádi výpočet provedou sami, můžeme uvést pár dat: dokument se točil průměrně tři hodiny denně po deset přehlídkových dnů pět let.  Matematici jistě dojdou k nějakému relevantnímu číslu. 
 
„Domluvená stopáž dokumentu byla hodina. Rozdělil jsem si natočený materiál do třiceti kapitol a na každou jsem si dal zhruba jednu minutu. Ale třeba vítání na úřadě nebo tady před Krakonošem nelze prostě vtěsnat do jedné minuty. To je takových úžasných věcí a nelze je pominout. Takže minutáž je kapku delší, ale je to památka,“ usmívá se Míra s tím, že ani ten vystříhaný materiál nevyhodí. „Z toho bych chtěl ještě udělat něco neoficiálního pro pořadatele. Jestli se to podaří, bude to něco pro zasmání, ale bude to interní.“   
 
Míra točil pět let, letos v lednu měl výběr, poté stříhal, zvučil a upravoval do června. Finále dokumentu se rodilo od poloviny srpna do konce září. Byla to první práce tohoto druhu? „Ne tak úplně. V roce 2013 jsem měl příležitost jet s bozkovským motoklubem na Šestidenní na Sardinii. Byli jsme tam 14 dní, takže jsem také přivezl poměrně hodně materiálu,“ vzpomíná Míra. Může se zdát, že motosport a divadlo jsou velmi odlišné světy.
 
„To je sice pravda, ale jak jsem řekl, výzvy mám rád. Tak například v létě mě můj známý, Pavel Vítek, vzal do Karlových Varů na mezinárodní filmový festival, kde jsem pomáhal jako kameraman. To byl krásný zážitek, měl jsem možnost nahlédnout do velkého filmového světa,“ zasnil se Míra Šalda. I když ho svět profesionálního filmu okouzlil, nevtáhnul ho do svého víru.  „Pokud to dělám na té mojí úrovni, dokud mě to zajímá a baví, tak je dobře. Ale abych se vrhnul na filmování jako na zdroj své obživy, tak na to chuť nemám,“ řekl. A co ho nejvíc bavilo na dokumentu o KDP? „Bydlím ve Vysokém od malička a nikdy jsem divadlo nevnímal tak intenzivně, jako když jsem do té přehlídky opravdu zabřednul. Některé věci jsou opravdu tradice, které se dědí z pokolení na pokolení. Když to vidíš z druhé strany, je to zajímavý.  Do divadla jsem zašel i před tím, párkrát jsem se s kamerou postavil i na vítání. Ale běžný Vysočák neví, že jsou tu nějaké kurzy, loučení atd. Nevnímá zákulisí přehlídky, lidičky, kteří tu pobíhají a starají se, aby všechno do sebe perfektně zapadlo. Pak se všichni rozejdou a jako by nic nebylo. To je ohromující,“ vyznal se kameraman. 
 
A na otázku, co chystá a na co se těší, odpověděl: „Teď se vrátím k motorkám, mám natočené závody z Vysokého. Pak musím srovnat restík – byla tu Vysocká časovka, tak něco jen krátkého. Ale jinak nic konkrétního nechystám. Chtěl bych si pořídit dron, abych se mohl na všechno podívat z výšky, z nadhledu,“ zasnil se autor dokumentu o pěti letech KDP Miroslav Šalda. 

(jn)
Vyšlo ve Větrníku č. 9
18. 10. 2019

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2020