Národní přehlídka venkovských divadelních souborů Vysoké nad Jizerou

Krakonošův divadelní podzim

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Obsah stránky

Ať se nám to líbí či nelíbí

Ať se nám to líbí či nelíbí, čas, vyměřený přehlídce, končí stejně, jako končí vláda Krakonoše nad naším městem. Naposledy tedy poprosím vládce hor Krakonoše, aby sestoupil sem k nám a vrátil do rukou paní starostky, co jí patří – právo vlády a klíče od městských bran.
 
Vím, že se už těšíte na sejkory, ale máte smůlu, chci se s vámi podělit o své pocity, a to nejen z letošního roku. Jako vždy jsem jich plná a jen závěr mi je pomůže utřídit. 
 
Nejdříve je to odvaha. Odvaha pustit se do přípravy dalšího ročníku. Pak trochu nervozita, zda vůbec seženeme peníze a budou oblastní přehlídky. Pak trochu radosti, že se zase scházíme a vymýšlíme, jak to letos připravíme. Pak naštvanost, že to nejde podle nalajnované představy a plíživě přicházející obavy, zda to zvládneme, se pozvolna mění v noční můry. Po brigádě v divadle je jasné, že couvnout se už nedá, a nastává období hysterické, že to letos opravdu, ale opravdu nedáme. Tedy konkrétně - nedám a vůbec, že mi to za ty nervy a vyděšení nestojí.
 
Jenže. Přijedou první  kamarádi, první soubor, zazní první fanfáry, lidé stojí u divadla s Krakonošem na balkoně, první sklenička cinkne spolu se zvonkem, sál se plní, opona jde nahoru a už se to nedá zastavit a vystoupit. Objeví se první náznak radosti, že to snad vyjde. 
 
A teď už vím, že ANO. A  dávám za pravdu rčení, že dokázat žasnout je jedním z darů života člověka. A žasnu, že se přes všechny ty rozdílnosti věku, povah, názorů i zkušeností dáme dohromady a přehlídka zdárně dosáhne závěru. Nadšení přemůže neshody  i únavu, ale úžas přetrvává a je velký darem.
 
Vemte si z něj alespoň drobeček s sebou do svých domovů a nezapomeňte se za rok vrátit říci, že je to pravda. Naše budoucí padesátnice i vy si to určitě zasloužíte.
 
Svatava Hejralová
 
ředitelka KDP Vysoké nad Jizerou
P.S. DĚKUJI

Svatava Hejralová
Vyšlo ve Větrníku č. 11
21. 10. 2018

Patička

© Jan Pohanka, David Hejral, Spolek Techniků Divadla Krakonoš, 2002 - 2019